Aktualności

Rząd wprowadza kolejny etap znoszenia obostrzeń. DUŻO zmian!

Rząd wprowadza kolejny etap znoszenia obostrzeń. Zakończyła się właśnie konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

Premier przypominał o obowiązujących ograniczeniach w przestrzeni publicznej. Szczególną uwagę zwrócił na województwo śląskie, gdzie obserwujemy znaczny wzrost zakażeń m.in. w kopalniach. Premier zaznaczył jednak, że rząd nie zamierza zamykać województwa.

Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu trzeciego etapu odmrożenia gospodarki. Od 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne itp. w ścisłym rygorze sanitarnym. Rząd częściowo otwiera restauracje i wszelkie lokale gastronomiczne. Nastąpi zmiana zasad w komunikacji miejskiej. Ilość miejsc w tej przestrzeni wynosić będzie 30% normy dla danego pojazdu. Swoją działalność rozpoczną także schroniska młodzieżowe. Dodatkowo dopuszczono możliwość korzystania z orlików, hal sportowych oraz sal gimnastycznych.

Dużo zmian ogłoszono również w funkcjonowaniu szkół. Od 25 maja dzieci z klas 1-3 będą miały zapewnioną opiekę poprzez zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. Ważna informacja dla osób przygotowujących się do egzaminów. Od 25 maja wznowione będą konsultacje maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami, a od 1 czerwca dla wszystkich podopiecznych placówek. Od najbliższego poniedziałku możliwe będą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, technikach i szkołach branżowych oraz ośrodkach takich, gdzie można ubiegać się o specjalne uprawnienia np. prawo jazdy. Dotyczy to także praktyk u pracodawców! Wszystko to oczywiście odbywać się będzie za zgodą rodziców i w mniejszych grupach.

Minister edukacji zapowiedział kolejną konferencję, gdzie zapowiedziane zostaną zasady przeprowadzenia egzaminów maturalnych i ósmoklasistów.

Zobacz też

Leszczynianin ze srebrem Mistrzostw Świata

Bartek Glapiak

Emil Sayfutdinow bez zgody na starty w PGE Ekstralidze!

Bartek Glapiak

Szkoły nadal zamknięte. Znane terminy egzaminów

Bartek Glapiak