Aktualności

Nowi wyróżnieni znaczącymi tytułami

Na XIX Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali kilka znaczących projektów uchwał. W Lesznie od kilku lat przyznawane są tytuły Zasłużony dla Miasta Leszna i Honorowy Obywatel Miasta Leszna. Wyróżniają one osoby i przedsiębiorstwa, których wkład w życie społeczne Leszna stał się wyróżniający. Od dziś w tym gronie znajdują się nowi nagrodzeni.

Łącznie przegłosowano 8 kandydatów. Byli to: Andrzej Stróżyk –  przedsiębiorca, założyciel firmy Astromal, Marian Langner – regionalista i działacz społeczny, autor wielu książek i publikacji, Leszczyńska Fabryka Pomp i Agromix sp. z o.o.

Pośmiertnie odznaczenia uzyskali: Józef Górecki – przedsiębiorca, działacz niepodległościowy, w roku 1899 otworzył w Lesznie fabrykę octu, założyciel Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Bolesław Świderski – lekarz, działacz społeczny i niepodległościowy, 17 stycznia 1920 roku był obecny na Rynku w Lesznie, gdzie witał polskie wojsko wraz z Adamem Ruszczyńskim, kolejnym wyróżnionym. Ruszczyński był z zawodu adwokatem, a także działaczem niepodległościowym oraz prezesem Sądu Okręgowego. 17 stycznia 1920 roku miał zaszczyt być jedną z osób, które przemawiały na Rynku w Lesznie. Oprócz nich odznaczenie otrzymał także Stanisław Baksalary – leszczyński przedsiębiorca, członek zarządu Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej w Lesznie, aktywny działacz leszczyńskiego rzemiosła.

Tytuł Honorowego Obywatela Leszna przypadł generałowi Jarosławowi Mice. Generał Mika jest Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i od wielu lat działa aktywnie na rzecz społeczeństwa miasta Leszna.

Radni na dzisiejszej sesji ustanowili także rok 2020 Rokiem Jubileuszu 100. Rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Uroczyste obchody już niedługo.


Zobacz też

24-latka dachowała w Radomicku!

Maksym Szalkowski

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ WE KRWI

Karol Kowalski

Uwaga na silne podmuchy wiatru!

Bartek Glapiak