Aktualności

I Wielkopolski Konkurs Świadomego Obywatelstwa

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Jest to wydarzenie, które istotnie wpłynie na przyszłość naszego kraju i do którego rezultatu przyczynić może się każdy głosujący. Z takim przesłaniem Zarząd Województwa Wielkopolskiego, przy współpracy z Departamentem Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, zorganizował Wielkopolski Konkurs Świadomego Obywatelstwa. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji.

Koordynatorem zmagań było Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie. Celem rywalizacji było uświadomienie znaczenia partycypacji politycznej w funkcjonowaniu państwa demokratycznego oraz popularyzacja wiedzy na temat ordynacji wyborczej. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy mieli za zadanie nakręcić spot zachęcający do aktywnego i świadomego uczestnictwa w nadchodzących wyborach. Pomyślnie kwalifikacje przeszło pięcioro uczestników.

Dzisiaj w budynku CDN finaliści zmierzyli się w dwóch etapach. Pierwszym z nich był test na wiedzę, a drugim udzielenie odpowiedzi na wylosowane pytania. Przy udziale publiczności odbyła się także projekcja filmu na temat systemu parlamentarnego w Polsce i pracy Sejmu. Dodatkowo, swój komentarz do niego wygłosił dr hab. Marcin Rachwał z Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa UAM.

Po podliczeniu punktów zwyciężczynią okazała się Weronika Dziamara z Turku. Drugie miejsce przypadło Lidii Wypych z II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, a trzecie Annie Gąsiorowskiej z Konina. Uczestnicy przygotowali ciekawe projekty, które dobitnie uświadamiały, że jeden głos ma ogromne znaczenie. Przewidziane dla nich zostały konkretne nagrody, z czego główna była o wartości 3000 zł.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wygranym i uczestnikom konkursu.

Fot. Tamara Kotlińska

Zobacz też

Poszukiwania mieszkańca Piasków!

Maksym Szalkowski

Druga osoba z koronawirusem w Lesznie

Bartek Glapiak

Młodzież o Lesznie, czyli projekt “Postulaty Młodego Leszna” – podsumowanie

Bartek Glapiak