Aktualności

Co z tymi odpadami?

Od stycznia 2020 roku wprowadzone zostaną zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Zmieni się m.in. stawka, jaką mieszkańcy będą musieli zapłacić za wywóz śmieci. Od tego momentu kwota ta wzrośnie do 24 zł za osobę. Dodatkowo, każdy właściciel obarczony będzie obowiązkiem wyposażenia swojej nieruchomości w brązowy pojemnik na odpady BIO.

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego wyjaśnia. Mowa jest o wzroście kosztów energii, płac minimalnych i zagospodarowania jednej tony odpadów. Ogromne w liczbach okazują się być opłaty marszałkowskie (wzrost o 240%) oraz utrzymanie PSZOKu (wzrost o 640%). Nakłada się na to również ilość wyprodukowanych śmieci. W roku 2014 było to 294 kg na osobę, a w 2018 – 393 kg. Oznacza to, że regularnie produkujemy ich coraz więcej.

Dodajmy, że stawka za wywóz śmieci skalkulowana jest z uwzględnieniem segregacji przez wszystkich mieszkańców. Jej brak i w konsekwencji nałożone kary mogą spowodować wzrost tej ceny.

Warto zatem zapoznać się z tym zagadnieniem, szczególnie jeśli chodzi o odpady biodegradowalne. Informacje o tym, co do nich należy, znajdują się na plakacie.

źródło: kzgrl.pl

Zobacz też

Przybywa zakażonych w Lesznie i powiecie

Bartek Glapiak

To będą inne obchody niż zwykle

Maksymilian Jarosz

Wkrótce pociągiem do Głogowa [ROZKŁAD JAZDY]

Maksymilian Jarosz